Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія: військові та технічні науки (May 2023)

ПРОБЛЕМИ, ЯКІ ВИНИКАЮТЬ У РОБОТІ КВАРТИРНО-ЕКСПЛУАТАЦІЙНОЇ СЛУЖБИ У РАЗІ ОСІДАННЯ ФУНДАМЕНТУ НА ЗАМОЧЕНІЙ ПРОСАДОЧНІЙ ОСНОВІ I-ГО ТИПУ

  • Галина КУШНАРЬОВА,
  • Олександр ФРОЛОВ,
  • Ірина РАДЧЕНКО,
  • Руслан БУЛГАКОВ

DOI
https://doi.org/10.32453/3.v89i4.1275
Journal volume & issue
Vol. 89, no. 4

Abstract

Read online

Метою статті є проведення дослідів із замоченою основою та визначення коефіцієнта умов роботи для підошви квадратного фундаменту залежно від глибини шару ґрунту. У сучасних умовах реконструкція та будівництво будинків і споруд спеціального та військового призначення, можуть проводитись на слабких ґрунтах. До того ж у цих ґрунтах можуть бути високі ґрунтові води, протікання із водопроводу, каналізації, які можуть замочувати основу фундаменту. Тимчасові підземні води та повільне зниження рівня ґрунтової води (підтоплення) можуть призвести до створення вогкості в підземних приміщеннях будинків і споруд спеціального та військового призначення або навіть до їх затоплення. Волога під впливом капілярних сил може підніматися вгору до нещільності мурування, що спричиняє вогкість у нижніх поверхнях будов. Усе це погіршує санітарні умови приміщень, а іноді викликає необхідність вжиття термінових заходів для водозахисту. Особливо гостро проблема захисту будівель від затоплення постає на ділянках, де під час проєктування та будівництва рівень ґрунтової води був значно нижчий від рівня підошви фундаменту, через що серйозний водозахист не передбачався, а в роки експлуатації він значно наблизився до поверхні внаслідок підтоплених територій. Якщо ж підземні води мають агресивні властивості відносно будівельних матеріалів, то інтенсивність руйнування фундаментів та інших частин будівлі різко зростає. За експлуатацію, утримання казармено-житлового фонду, об’єктів соціально-культурного призначення, комунальних споруд та інженерних мереж військових містечок відповідає начальник квартирно-експлуатаційної служби (КЕС). У разі появи в конструкціях будівель, споруд, приміщень будь-яких дефектів конструкцій, начальник КЕС зобов’язаний негайно забезпечити огляд дефектних конструкцій відповідними фахівцями військової частини, вжити заходів з усунення недоліків, якщо виникли аварійні ситуації. У статті розглянуто експериментальне дослідження осідання фундаменту на замоченій основі І типу та визначено зміну величини коефіцієнта умов роботи залежно від тиску на підошві фундаменту та глибини шару просадочного ґрунту.

Keywords