Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія: військові та технічні науки (Jan 2024)

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ НАЧАЛЬНИКУ ІНЖЕНЕРНОЇ СЛУЖБИ ПРИКОРДОННОГО ЗАГОНУ ЩОДО ПЛАНУВАННЯ ІНЖЕНЕРНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БОЮ ЗА СТАНДАРТАМИ НАТО

  • Олег ХАРУН,
  • Геннадій КОВАЛЬОВ,
  • Олег ЧИЖ,
  • Віталій КІРЕТОВ,
  • Олександр ГУЛЬКО

DOI
https://doi.org/10.32453/3.v92i3.1491
Journal volume & issue
Vol. 92, no. 3

Abstract

Read online

У статті на основі аналізу інженерного забезпечення бойових дій прикордонних загонів, прикордонних комендатур швидкого реагування та зведених загонів у ході російсько-української війни, керівних документів ЗСУ з інженерного забезпечення бойових дій, ів та настанов НАТО щодо організації планування бою та його інженерної підтримки визначені ключові принципи інженерного забезпечення бойових дій мобільного прикордонного загону. Успіх у сучасному бою досягається спільними зусиллями усіх підрозділів, всебічним виконанням систем бойових функцій, тобто оперативною системою ведення бойових дій. Важливою складовою цієї системи є інженерне забезпечення, про що переконливо свідчать бойові дії в Україні з російським агресором, а на цьому етапі особливу роль набуло завдання пророблення проходів у мінно-вибухових загородженнях. Російсько-українська війна, що триває, вимагає постійного удосконалення засобів та способів виконання завдань інженерного забезпечення з урахуванням подальшого розвитку тактики збройної боротьби. Інженерне забезпечення бойових дій підрозділів нерозривно пов’язане з виконанням певної процедури управління підрозділом, виробленням варіантів відпрацювання отриманих завдань і цілеспрямованого застосування інженерних підрозділів. Ефективне командування та управління є головними факторами забезпечення узгодженого та оптимізованого інженерного забезпечення на всіх рівнях загону, а планування інженерного забезпечення бою має забезпечити ефективне використання спроможностей усіх підрозділів загону для виконання ними поставлених завдань у встановлені терміни, за будь-яких умов обстановки. Військовий процес прийняття рішення (MDMP) взаємопов’язаний із процесами підготовки до бою. Наявний час на підготовку до бою є найважливішим суб’єктивним фактором. Робота начальника інженерної служби щодо планування інженерного забезпечення бою починається з отриманням від командира попередніх вказівок та від старшого інженерного начальника розпорядження з інженерного забезпечення. Методичні рекомендації розроблені з огляду на результати аналізу накопиченого досвіду участі в активній фазі російсько-української війни, вимог нормативно-керівних документів ЗСУ щодо планування інженерної підтримки бойових дій з’єднань та частин ЗСУ, переходу на стандарти НАТО щодо планування бойових дій з адаптацією їх до організаційно-штатної структури та можливостей прикордонного загону.

Keywords