Buits òptims en paradigmes òptims

Catalan Journal of Linguistics. 2005;4(1):155-170 DOI 10.5565/rev/catjl.117

 

Journal Homepage

Journal Title: Catalan Journal of Linguistics

ISSN: 1695-6885 (Print); 2014-9719 (Online)

Publisher: Universitat Autònoma de Barcelona

LCC Subject Category: Language and Literature: Philology. Linguistics

Country of publisher: Spain

Language of fulltext: Catalan; Valencian, English

Full-text formats available: PDF

 

AUTHORS

Curt Rice (University of Tromsø)

EDITORIAL INFORMATION

Double blind peer review

Editorial Board

Instructions for authors

Time From Submission to Publication: 12 weeks

 

Abstract | Full Text

Aquest treball analitza els buits fonològicament motivats dels paradigmes en el marc de la teoria dels paradigmes òptims (McCarthy 2005). Els buits són casos d’agramaticalitat absoluta, és a dir, situacions en què un input no té cap output. En l’anàlisi desenvolupada aquí, els buits sorgeixen quan les restriccions fonològiques de marcatge estan ordenades per sobre de les restriccions que exigeixen l’expressió d’una determinada categoria morfològica. En aquesta situació, es poden seleccionar com a òptims paradigmes incomplets, ja que el paradigma incomplet incorre en menys violacions de marcatge. La proposta dels buits òptims s’il·lustra amb el cas dels imperatius en noruec i dels verbs <span>CCik </span><span>en hongarès. Es compara aquesta anàlisi amb aproximacions a la agramaticalitat absoluta anteriors, com ara la proposta de la integració nul·la de Prince i Smolensky (1993).</span>