Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія: військові та технічні науки (Feb 2020)

ГЕОІНФОРМАЦІЙНА МОДЕЛЬ ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОЦЕСІВ ОХОРОНИ ВАЖЛИВИХ ДЕРЖАВНИХ ОБ’ЄКТІВ У РАЗІ НАПАДУ ОЗБРОЄНИХ ЗЛОЧИНЦІВ

  • Вячеслав Городнов,
  • Андрій Побережний,
  • Сергій Суконько

DOI
https://doi.org/10.32453/3.v79i1.95
Journal volume & issue
Vol. 79, no. 1

Abstract

Read online

Відповідно до Військової доктрини однією із загроз військової безпеки України є здійснення терористичних актів або диверсії на важливих державних об’єктах, у тому числі на ядерних установках. Завдання з охорони таких об’єктів виконують військові частини Національної гвардії України шляхом виставлення варт. У разі нападу озброєних злочинців на вартового або на об’єкт у караулі виділяються резервні групи, особовий склад яких може вступати в бій з нападниками. При цьому основним, повторюваним підпроцесом, є вогневої контакт, який починається і закінчується в заздалегідь невідомий (випадковий) момент часу і має заздалегідь невідому (випадкову) тривалість і результати. Крім того, при оцінці можливостей підрозділу охорони виконати завдання щодо недопущення проникнення озброєних злочинців до життєво важливих центрів об’єкта необхідно враховувати характеристики місцевості навколо і всередині об’єкта, що охороняється, а також інші фактори і параметри, які можуть впливати на результат виконання завдань з охорони довіреного об’єкта. Ця задача та особливості її виконання породжують проблему оцінки можливостей підрозділу охорони виконати завдання щодо недопущення проникнення озброєних злочинців до життєво важливих центрів об’єкта. У статті наведено варіант застосування геоінформаційної моделі як основи інформаційно-аналітичного забезпечення процесів охорони важливих державних об’єктів у разі нападу озброєних злочинців. Така модель дозволяє враховувати характеристики місцевості та розміщення адміністративних споруд навкруг і в середині об’єкта, що охороняється, та застосовувати математичний апарат неповно доступних систем масового обслуговування для оцінки математичного сподівання кількості обслужених (знищених) озброєних злочинців, яке (математичне сподівання) характеризує можливість виконання завдання з недопущення проникнення озброєних злочинців до життєво важливих центрів об’єкта силами підрозділу охорони. Одночасно ГІМ дозволяє обрати раціональний варіант структури бойового порядку резервної групи варти по всій протяжності рубежу блокування з метою виконання поставлених завдань щодо недопущення проникнення озброєнихзлочи нців до життєво важливих центрів об’єкта.

Keywords