In Autumn 2020, DOAJ will be relaunching with a new website with updated functionality, improved search, and a simplified application form. More information is available on our blog. Our API is also changing.

Hide this message

Jak lidově na outdoorové vzdělávání v Jižní Americe?

Envigogika. 2015;10(3) DOI 10.14712/18023061.490

 

Journal Homepage

Journal Title: Envigogika

ISSN: 1802-3061 (Online)

Publisher: Karolinum Press

LCC Subject Category: Education: Special aspects of education | Geography. Anthropology. Recreation: Environmental sciences

Country of publisher: Czechia

Language of fulltext: Slovak, Czech, English

Full-text formats available: PDF, HTML

 

AUTHORS


Jiří Kmínek

EDITORIAL INFORMATION

Double blind peer review

Editorial Board

Instructions for authors

Time From Submission to Publication: 6 weeks

 

Abstract | Full Text

V Pucallpě na řece Ucayali existuje už 8 let „odpolední škola“, jménem Imagion. Záměr této školy v Peru není nahrazovat dětem základní vzdělání, nýbrž probouzet v nich přízeň k divoké přírodě. Autor se svolením autora pana doktora Jana Dungela z Vracova používá přibližně 300 jeho excelentních obrazů divoké jihoamerické fauny. Jde o světově ojedinělá zobrazení, která nemají jenom naučnou hodnotu, nýbrž jsou i poetická. Obrazy jsou instalovány do labyrintu, který má asi 400 možných průchozích cest – jejich umístění napodobuje džungli. Děti bludištěm procházejí s průvodcem nebo s kamarády nebo samy, a učí se poznávat jednotlivé druhy. Ve škole se také hrají divadelní představení z velice bohaté amazonské mytologie. Celkově je tato „výuka“ zaměřená mj. proti předsudkům, upovídanému spiritualismu a šamanismu. V roce 2016 se tento projekt přestěhuje do jednoho půvabného města pod východním úpatím And, do horské džungle. V Satipu pak nabídne asi 20 evropským učitelům slušné ubytování za režijní cenu na jakkoliv dlouhou dobu. A potom se zde bude trpělivě, roky budovat mezinárodní kampus Imagion pro environmentální i ostatní školství.