Analysis of structure of the biathlon runs Analýza struktury biathlonového běhu

Vol. 35, no. 1
pp. 35 – 42

Abstract

Read online

The biathlon is an Olympic sport discipline, which is a combination of two events, Nordic skiing and precision shooting. Combining events of such different psychophysical background creates great demands on the athlete and coach. The main objective of this paper was to determine which of these events has a greater impact on the final result considering the distance and sports level. The results of the World Cup and the Olympic Games in the 2001/02 season were analyzed statistically. The data indicates that the results of the run influence the final result to a higher degree than shooting does. This is especially true in the sprint and in relation to biathletes of higher sports level. At long distances, the level of shooting and the time of the run influence the final result to the same extent. The influence of the time of shooting on the final result is dependent on the distance of the run. Biathlon je olympijská disciplína spojující v sobě vlastně dvě sportovní disciplíny: lyžařský běh a střelbu ze sportovní pušky. Spojení těchto odlišných sportovních disciplín o různých psychofyzických požadavcích klade na závodníky i trenéry velmi vysoké požadavky. V práci se autoři snažili najít odpověď na otázku: která složka je důležitější pro dosažení konečného výsledku v závislosti na proběhnuté vzdálenosti, jakož i sportovní úrovni závodníků. Statistické analýze byly podrobeny výsledky vybraných závodů Světového poháru i olympijských her v sezóně 2001/02 v kategorii mužů. Analýze byl podroben čas běhu, přesnost střelby, čas střílení i sportovní výsledek. Na základě výsledků získaných z předmětné analýzy byl zjištěn větší význam běhové přípravy v sprintérském běhu u závodníků na vyšší sportovní úrovni vzhledem k vysoké vyrovnané úrovni střelby. V běhu na dlouhých tratích byl zjištěn přibližně stejný význam přesnosti střelby a času běhu. Vliv času střelby na konečný výsledek závisí na délce proběhnuté vzdálenosti.