Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Історія (Mar 2024)

Боротьба зі спекуляцією і перекупниками як складова Голодомору-геноциду 1932-1933 рр. (за матеріалами особових справ засуджених)

  • Павло Кравченко

DOI
https://doi.org/10.31652/2411-2143-2024-47-59-64
Journal volume & issue
no. 47

Abstract

Read online

Метою статті є характеристика, на основі нових джерел, причин, перебігу та наслідків боротьби совєтського комуністичного режиму з приватною підприємницькою діяльністю (спекуляцією і перекупниками) в роки Голодомору-геноциду 1932-1933 рр. Методологія дослідження грунтується на поєднанні загальнонаукових (абстрагування, аналізу і синтезу, узагальнення) та спеціально-історичних (історико-критичного, історико-системного, проблемного, кількісного) методів з принципами історизму, системності та науковості. Наукова новизна. На основі широкого кола вперше введених у науковий обіг архівних документів і джерел, розкрита боротьба комуністичного режиму з так званими спекулянтами як його конкурентами і ворогами. Зроблено аналіз форм і методів діяльності спекулянтів та каральних органів у боротьбі з ними. Перелік продуктів харчування дає можливість зробити відповідні висновки щодо свідомої політики совєтського режиму в організації Голодомору-геноциду шляхом вилучення з вільного обігу всіх їстівних запасів і встановлення над їхнім розподілом повного державного контролю. Висновки. Дослідження дає можливість стверджувати, що однією зі складових організованого совєтським комуністичним режимом Голодомору-геноциду 1932-1933 рр. була, у межах побудови суспільства на засадах державної власності, була ліквідація приватної торгівлі, спекуляції та перекупництва, що виступала насамперед у якості конкурента державної монополії. Встановлюючи тотальний контроль над виробництвом та розподілом, влада таким чином ліквідовувала будь-які спроби частини населення перерозподілити продукти харчування на користь тих, хто їх потребував. Ліквідація спекулянта і перекупника позбавила можливості порятунку від голодної смерті мільйони українців.

Keywords