Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія: військові та технічні науки (Jan 2024)

МЕТОДИКА ФОРМУВАННЯ РАЦІОНАЛЬНОГО ВАРІАНТА ЗАСТОСУВАННЯ СИЛ І ЗАСОБІВ ПРИКОРДОННОГО ЗАГОНУ ЩОДО ЗБИРАННЯ (ДОБУВАННЯ) ТА ОБРОБКИ ДАНИХ ОБСТАНОВКИ

  • Артур ОЛІЙНИК

DOI
https://doi.org/10.32453/3.v92i3.1493
Journal volume & issue
Vol. 92, no. 3

Abstract

Read online

Наукову статтю присвячено розробці методики на базі наявних показників, критеріїв та моделі щодо вибору раціонального (кращого) варіанта застосування сил та засобів прикордонного загону із завданням збирання (добування) та обробки даних обстановки. Автором розкрито важливість наявності об’єктивної інформації щодо обстановки, яка склалася у прикордонні нашої держави, прикордонні суміжної держави, та вчасного реагування на зміну значень показників оцінювання стану обстановки як основної складової для прийняття управлінського рішення з організації оперативно-службової діяльності на державному кордоні. Зроблено висновок про те, що основним інструментом щодо своєчасного забезпечення інформацією керівників різних ланок управління є досягнення належної інтерактивності за рахунок створення ефективної системи збирання (добування) та обробки даних обстановки. Зазначена методика ґрунтується на побудові функціонально-організаційної схеми з урахуванням чинників, що будуть впливати на спроможності сил та засобів щодо збирання (добування) та обробки даних обстановки. Визначено, що для ефективного прийняття та виконання рішення щодо організації оперативно-службової діяльності важливими є два критерії: збір якомога більше інформації (даних обстановки) та її своєчасний аналіз, що відповідає задекларованій меті наукового дослідження. Розроблена методика формування раціонального варіанта застосування сил та засобів прикордонного загону щодо збирання (добування) та обробки даних обстановки буде відігравати важливу роль щодо доцільного використання усіх наявних сил та засобів, що у свою чергу дозволить підвищити ефективність охорони державного кордону на визначеній ділянці. Реалізація розробленої методики надасть можливість підвищити рівень функціонування системи збирання (добування) та обробки даних обстановки, визначити раціональний варіант використання сил та засобів прикордонного загону для кожної ділянки відповідальності окремо, а також розробки рекомендацій штабам прикордонних загонів щодо раціональних варіантів застосування сил та засобів для виконання завдань щодо збирання (добування) та обробки даних обстановки.

Keywords