Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія: військові та технічні науки (May 2023)

ДОСВІД ЗАСТОСУВАННЯ БЕЗПІЛОТНИХ ЛІТАЛЬНИХ АПАРАТІВ ПІДРОЗДІЛАМИ МІНІСТЕРСТВА ВНУТРІШНІХ СПРАВ У СУЧАСНИХ УМОВАХ ВЕДЕННЯ ВІЙНИ

  • Дмитро ЧЕРНОУСОВ

DOI
https://doi.org/10.32453/3.v89i4.1298
Journal volume & issue
Vol. 89, no. 4

Abstract

Read online

У статті досліджено особливості практики застосування БПЛА підрозділами МВС у сучасних умовах ведення війни. Зазначено, що безпілотні літальні апарати були “зірками” українських полів битви з початку війни, виявляючи та знищуючи російські сили. Україна вже давно використовує БПЛА, щоб спробувати досягти технологічної переваги, оскільки вона воювала як аутсайдер проти підтримуваних росією сепаратистів у війні на Сході України. Перед вторгненням росії у лютому 2022 року українські військові купили дрони Bayraktar TB2 турецького виробництва, найбільш смертоносні безпілотні апарати в арсеналі країни. Вироблений турецькою компанією Baykar, Bayraktar TB2 є найбільшим дроном, який, як відомо, використовували українські сили для виконання місій спостереження та нанесення точних ударів за допомогою бомб з лазерним наведенням. Після вторгнення росії Сполучені Штати та європейські союзники подарували Україні ударні та спостережні БПЛА, зокрема Switchblade, американський боєприпас, який літає над полем бою, доки танк або інша ціль не потрапляє в поле зору, а потім пірнає вниз, щоб підірвати його. На Сході України БПЛА стали всюдисущими з українського боку, переважаючи, за словами солдатів, російський арсенал безпілотних літальних апаратів. Майже повністю БПЛА замінили розвідувальні патрулі та використовуються щодня для скидання боєприпасів. Використання БПЛА, оснащених оптичними чи телевізійними камерами, допомагає правоохоронним органам бути більш продуктивними. Технологія БПЛА і камер надає можливість керівникам підрозділів мати більше інформаційних даних і вчасно реагувати на зміну оперативної ситуації. Повітряні спостережні пункти також дозволяють максимально точно оцінити та реконструювати місця після аварії або місця злочину, щоб дозволити зрозуміти графік подій для кожного випадку. Прикордонники – одна зі складових Сил оборони України. Вони перші на державному кордоні і разом з іншими українськими захисниками продовжують давати потужну відсіч агресору. Наразі прикордонники в захисті кордону, зокрема на ділянці з росією та білоруссю, і на лінії фронту активно використовують безпілотні літальні апарати. У статті також акцентовано, що аеророзвідка прикордонників не тільки здійснює моніторинг обстановки, а й вистежує ворога та корегує вогонь артилерії на місця розміщення ворожої техніки та живої сили.

Keywords